arrow_up-blue blog branches consultations events facebook-icon facebook-icon2 factsheet forum-icon forum hands key link location lock mail measure menu_plus news pdf pdf2 phone policies publications related search share subjectguide twitter-icon word instagram-icon youtube-icon

Board Elections 2018

Voting has now closed in the RCN Regional and Country Board elections.

Results in elections for contested seats on London, North West, South East, West Midlands, Yorkshire and the Humber, Northern Ireland, Scotland and Wales Boards will be published by 30 November.

Read more about:

Regional board elections

Regional board election procedures and constraints

Country board elections 


Regional board vacancies

The candidates below were nominated for election to the following Regional Boards. 

To find out what the role involves please read the role descriptor.

Eastern:

Roberto Bogyere Matthew Hollington-Clark Michael Oyeleye  Benhilda Shambare 


All four candidates have been elected uncontested to the board as outlined in this document.

East Midlands:

Laura Few Ian Graham  Helen Inskip Sharon Osborne 

 

All four candidates have been elected uncontested to the board as outlined in this document.

London:

Noeleen Behan Jim Blair Michael Coram Shamilah Nabyangwa  Audrey Southcott  Jacek Wardzala


Four candidates have been elected uncontested and an election was held between two candidates for the fifth vacancy, as outlined in this document.

Northern:

David Cook  Jill Gale   Andrew Moore  Janet Mortimer   Claire Reynolds Nadine Short

All six candidates have been elected uncontested to the board, as outlined in this document.


North West:

Mark Anthony   Alan Finnegan  Lorraine Glover  Kristine Nicol  Carmel O'Boyle  Joe O'Grady  Stephen Watson 


Kristine Nicol has been elected uncontested to the board and an election was held between the remaining six candidates for five vacancies, as outlined in this document.

South East:

Andrew Haydon Chukwudubem Ifeajuna  Kenny McNeil  Heather Mercer Eleanor Nolan  Jessica Sainsbury  Claire Shields Emily Stevens Alison Upton  

Kenny McNeil has been elected uncontested to the board and an election was held between the remaining eight candidates for four vacancies, as outlined in this document.

South West:  

 Charlotte Hall   Alison Purkiss  Leonore Newson   Jaydee Swarbrick 

All four candidates have been elected uncontested to the board, as outlined in this document.

West Midlands:

 Philip Cole  Tamara Coleto Barrera   Daniel Gooding   Siobhan Workman  Mark Butler 


Four candidates have been elected uncontested to the board and an election was held between two candidates to determine their terms of office, as outlined in this document.

Yorkshire and the Humber:

 Melanie Barnard Peter Davis   John Hill  Tracey Slater   Jamie Steele

Three candidates have been elected uncontested and an election was held between two candidates for to determine their terms of office, as outlined in this document.


Election procedures and constraints

Each Regional Board has varying requirements and constraints, linked to the current composition of that Board. You are able to read about these here: 

Eastern Regional Board election procedure
East Midlands Regional Board election procedure
London Regional Board election procedure 
Northern Regional Board election procedure
North West Regional Board election procedure 
South East Regional Board election procedure 
South West Regional Board election procedure
West Midlands Regional Board election procedure
Yorkshire and the Humber Regional Board election procedure

Country elections

Northern Ireland

The candidates below have been nominated for election to the Board: 

Polly Adgey  Anne Campbell  Maurice Devine Andrew Doherty  Eleanor McWilliams  Cherith Rogers  Colleen White

 

An election was held between the seven candidates for five seats on the board, as outlined in this document.

The Northern Ireland Board has varying requirements and constraints, linked to the current composition of that Board. You are able to read about these here: Northern Ireland Board election procedure.

 

Scotland

The candidates below have been nominated for election to the Board: 

 Peter Cartwright Yvonne Chapple  Jasmin Clark  Derek Crossan  Bruce Honeyman  Mandy Kay Vicky Keir  Julie Lamberth Ann Maccrimmon  Alexandra Manson Pauline McIntyre Lorraine McLauchlan   Thomas Wilson


An election was held between the thirteen candidates for eight seats on the board, as outlined in this document.

The Scotland Board has varying requirements and constraints, linked to the current composition of that Board. You are able to read about these here: Scotland Board election procedure.

 

Wales 
 
 

The candidates below have been nominated for election to the Board:

 June Clark Lisa Cordery   Jeremy Davies  Tristan Griffin  Ann Christina Taylor Griffiths   Daniel Kelly  Alison Magor  Donna Mead  Susan Annette Morgan   Kate Parry   Elizabeth Rees   Anne Stevenson  Mary Elizabeth Watkins 
 
 
 
 
 


An election was held between the thirteen candidates for six seats on the board, as outlined in this document.

The Wales Board has varying requirements and constraints, linked to the current composition of that Board. You are able to read about these here: Wales Board election procedure.