arrow_up-blue blog branches consultations events facebook-icon facebook-icon2 factsheet forum-icon forum hands key link location lock mail measure menu_plus news pdf pdf2 phone policies publications related search share subjectguide twitter-icon word youtube-icon

Results of recent RCN elections


Here you can view the results of recent RCN elections. Thank you to everyone who stood for election and to all members who voted.  

Student member of RCN Council
Charlotte Hall was elected
Read the independent scrutineer's report

RCN country and regional boards

The members listed below have been elected to the RCN's country and regional boards for four year terms of office from 1 January 2017 to 31 December 2020 unless otherwise specified.

RCN Eastern Board
Caroline Mokaya
Samantha Neville
Stephen Ney
Helen Oatham
Jacky Price
Stephen Russell
Alexander Watts - elected for a two year term of office
Read the independent scrutineer's report

RCN East Midlands Board
Anthonia Aladegbola - elected unopposed
Amanda Eliff - elected unopposed
Paul Irving 
Alex Scott - elected for a two year term of office
Neil Thomson - elected unopposed
Read the independent scrutineer's report

RCN London Board
Diane Cameron
Angela Dempsey - elected for a two year term of office
Joyce Inoniyegha - elected unopposed
Joan Myers
Samuel Newman
Maria Ponto
Faith Thornhill
Read the independent scrutineer's report

RCN North West Board
Hayley Cooper
Maggy Heaton - elected unopposed
Sharon Mason - elected unopposed
Lucy Tomlins - elected unopposed
Rosemary Wheeler
Christian Wrathall - elected unopposed
Read the independent scrutineer's report

RCN Northern Board
Michael Appleby - elected unopposed
Lee Ranyard-Lant - elected unopposed

RCN Northern Ireland Board
Roisin Devlin - elected unopposed
Eileen Dunlop - elected unopposed
David Ferran - elected unopposed
Kathryn Gault - elected unopposed
Audrey Harris - elected unopposed
Molly Kane - elected unopposed
Anne Marie Marley - elected unopposed
Helen McNeilly - elected unopposed
Briege Quinn - elected unopposed

RCN Scotland Board
Garry Campbell - elected unopposed
Theresa Connor - elected unopposed
Valerie Douglas - elected unopposed
Alistair Grant - elected unopposed
Richard Watters - elected unopposed

RCN South East Board
Modupe Akin-Areola
Brian Bostock
Amanda Caldicott
Richard Hurn
Sarah Johnston
Kenny Lloyd - elected unopposed
Wayne Sleck
Ged Swinton
Read the independent scrutineer's report

RCN South West Board
Dawn Cooper - elected unopposed
Jeanette Jones - elected unopposed
Sarah Latham - elected unopposed

RCN Wales Board
Pip Chandler
Moira Davies
Neil Evans
Owain Jones
Nicola Milligan
William Nichols
Sandra Robinson-Clark
Read the independent scrutineer's report

RCN West Midlands Board
Chris Barber - elected for a two year term of office
Elizabeth Brasnett - elected unopposed
Cathy Briggs
Colin Burgess - elected unopposed
Gemma Chance
Becky Hoskins
Anne Rouse - elected unopposed
Read the independent scrutineer's report

RCN Yorkshire & the Humber Board
Anita Kelsey - elected unopposed
Rhys Mood - elected unopposed
Jubilee Moonga - elected unopposed
Anne Penny - elected unopposed
Mathew Sidebottom - elected unopposed
Paul Watson - elected unopposed

RCN UK Students Committee
Georgina Ledwith was elected to the London seat - read the report of the independent scrutineer.
Simon Mackey was elected to the Northern Ireland seat - read the report of the independent scrutineer.
Lee Holden-Levett was elected to the North West seat - read the report of the independent scrutineer.
Myk Mulreany and Sinead McLean were elected to the Scotland seats for two year and one year terms of office respectively - read the report of the independent scrutineer.
Beth Salmon was elected to the South East seat - read the report of the independent scrutineer.
Matthew Thomas was elected unopposed to the Wales seat.
Sophie Lynn was elected to the West Midlands seat - read the report of the independent scrutineer.

RCN Health Practitioners Committee
Maive Coley was elected unopposed to the East Midlands seat.
Tracie Culpitt was elected unopposed to the London seat.
Kevin Morley was elected to the Northern seat - read the report of the independent scrutineer.
Tom Palin was elected unopposed to the North West seat.
Dennis Greer was elected unopposed to the Northern Ireland seat.
Lorraine McLauchlan was elected unopposed to the Scotland seat.
Lorraine Hicking-Woodison was elected unopposed to the South East seat.
Lindsay Cardwell was elected unopposed to the South West seat.
Judith Page was elected to the Wales seat - read the report of the independent scrutineer.
Philip White was elected unopposed to the West Midlands seat.
David Burnside was elected to the Yorkshire & the Humber seat - read the report of the independent scrutineer.

RCN President
Cecilia Anim was elected
Read the report of the independent scrutineer.

RCN UK Stewards Committee
Nasreen Rafiq was elected to the West Midlands seat - read the report of the independent scrutineer.
Lisa Crooks was elected to the South West seat - read the report of the independent scrutineer.
Maggy Heaton was elected to the North West seat - read the report of the independent scrutineer.
Kevin Bell was elected unopposed to the Northern Ireland seat.
Anne Penny was elected unopposed to the Yorkshire & the Humber seat.
Graham Revie was elected unopposed to the Scotland seat.
Ann Thomas was elected unopposed to the Wales seat.

RCN UK Safety Representatives Committee
David McKerr was elected unopposed to the Northern Ireland seat.
Catherine Leach was elected to the North West seat - read the report of the independent scrutineer
Carolyn Venters was elected to the Scotland seat - read the report of the independent scrutineer
Deborah Hammill was elected unopposed to the Yorkshire & the Humber seat.
Lesley Pallett was elected unopposed South West seat.
William Nichols was elected unopposed to the Wales seat.

    RCN UK Learning Representatives Committee
    Paul Brown was elected to the Eastern seat - read the report of the independent scrutineer
    Francis Lavery was elected to the Northern Ireland seat - read the report of the independent scrutineer
    Karen Harrington was elected unopposed to the Yorkshire & the Humber seat.
    Sandra Robinson-Clark was elected unopposed to the Wales seat
    Jean Rogers was elected unopposed to the North West seat
    Katy Welsh was elected unopposed to the South West seat

    RCN Deputy President
    Professor Rod Thomson FRCN was elected unopposed.