arrow_up-blue blog branches consultations events facebook-icon facebook-icon2 factsheet forum-icon forum hands key link location lock mail measure menu_plus news pdf pdf2 phone policies publications related search share subjectguide twitter-icon word instagram-icon youtube-icon

Board Elections 2018

Voting opens Wednesday 31 October

Regional board vacancies

The candidates below have been nominated for election to the following Regional Boards. 

To find out what the role involves please read the role descriptor.

Eastern:

Roberto Bogyere Matthew Hollington-Clark Michael Oyeleye  Benhilda Shambare 

Following an objection period the status of this election has been confirmed and is outlined in this document.

East Midlands:

Laura Few Ian Graham  Helen Inskip Sharon Osborne 

Following an objection period the status of this election has been confirmed and is outlined in this document.

London:

Noeleen Behan Jim Blair Michael Coram Shamilah Nabyangwa  Audrey Southcott  Jacek Wardzala

Following an objection period the status of this election has been confirmed and is outlined in this document.

Northern:

David Cook  Jill Gale   Andrew Moore  Janet Mortimer   Claire Reynolds Nadine Short

Following an objection period the status of this election has been confirmed and is outlined in this document.

North West:

Mark Anthony   Alan Finnegan  Lorraine Glover  Kristine Nicol  Carmel O'Boyle  Joe O'Grady  Stephen Watson 

Following an objection period the status of this election has been confirmed and is outlined in this document.

South East:

 Andrew Haydon  Chukwudubem Ifeajuna   Kenny McNeil   Heather Mercer  Eleanor Nolan  Jessica Sainsbury   Claire Shields  Emily Stevens Alison Upton  

Following an objection period the status of this election has been confirmed and is outlined in this document.

South West:  

 Charlotte Hall   Alison Purkiss  Leonore Newson   Jaydee Swarbrick 

Following an objection period the status of this election has been confirmed and is outlined in this document.

West Midlands:

 Philip Cole  Tamara Coleto Barrera   Daniel Gooding   Siobhan Workman  Mark Butler 

Phil Noyes has withdrawn as a candidate.  

Following the objection period the status of this election has been confirmed and is outlined in this document.

Yorkshire and the Humber:

 Melanie Barnard Peter Davis   John Hill  Tracey Slater   Jamie Steele

Following an objection period the status of this election has been confirmed and is outlined in this document.


Election procedures and constraints

Each Regional Board has varying requirements and constraints, linked to the current composition of that Board. You are able to read about these here: 

Eastern Regional Board election procedure
East Midlands Regional Board election procedure
London Regional Board election procedure 
Northern Regional Board election procedure
North West Regional Board election procedure 
South East Regional Board election procedure 
South West Regional Board election procedure
West Midlands Regional Board election procedure
Yorkshire and the Humber Regional Board election procedure

 

Country nominations

The candidates below have been nominated for election to the Northern Ireland Board: 

Polly Adgey
Anne Campbell
Maurice Devine
Andrew Doherty
Eleanor McWilliams 
Cherith Rogers
Colleen White

Following an objection period the status of this election has been confirmed and is outlined in this document.

The Northern Ireland Board has varying requirements and constraints, linked to the current composition of that Board. You are able to read about these here: Northern Ireland Board election procedure.

The candidates below have been nominated for election to the Scotland Board: 

Peter Cartwright
Yvonne Chapple
Jasmin Clark
Derek Crossan
Bruce Honeyman
Mandy Kay
Vicky Keir
Julie Lamberth
Ann Maccrimmon 
Alexandra Manson
Pauline McIntyre
Lorraine McLauchlan 
Thomas Wilson

Following an objection period the status of this election has been confirmed and is outlined in this document.

The Scotland Board has varying requirements and constraints, linked to the current composition of that Board. You are able to read about these here: Scotland Board election procedure 

The candidates below have been nominated for election to the Wales Board:

June Clark
Lisa Cordery 
Jeremy Davies
Tristan Griffin
Ann Christina Taylor Griffiths 
Daniel Kelly
Alison Magor
Donna Mead
Susan Annette Morgan 
Kate Parry 
Elizabeth Rees 
Anne Stevenson
Mary Elizabeth Watkins

The status of this election has been confirmed and is outlined in this document.

The Wales Board has varying requirements and constraints, linked to the current composition of that Board. You are able to read about these here: Wales Board election procedure.